KICKBOXING Schedule

kickboxing-schedule-upcoming-fights-tv

In the “Kickboxing Schedule” you can find the best upcoming kickboxing, k-1 and muay thai fights scheduled for the weekend and some matches already announced for next months. We update the list of the fights weekly (usually on Thursday) choosing the most important kickboxing events from all over the world but also the most relevant muay thai fights from Thailand (we don’t post the full fight card of the events but just the most important bouts).

We try to list the upcoming kickboxing fights in chronological order adding some info like the venue, city and country where the event is hosted, the television or where is it possible to watch it and if it is valid for a world title.

 

Kickboxing Schedule updated on 2019-11-20

 

Check out also the Boxing Schedule and the Mma Schedule!

 

KICKBOXING SCHEDULE

 

THURSDAY, NOVEMBER 21
Romania – Sala Polivalenta Iasi, Iasi
DFS – Dynamite Fighting Show 6: David vs Goliath
Florin Lambagiu vs Tolea Ciumac
Cristian Ristea
Daniel Corbeanu
Alex Filip
Bogdan Nastase

 

 

FRIDAY, NOVEMBER 22
Singapore – Singapore Indoor Stadium (One App)
ONE: Edge of Greatness
Nong-O Gaiyanghadao vs Saemapetch Fairtex
Petchmorakot vs Charlie Peters
Nguyen Tran Duy Nhat vs Yuta Watanabe
Brown Pinas vs Liam Nolan

 

USA – Wintrust Arena, Chicago (FreeSports.tv, UFC Fight Pass, ESPN, inplayer)
Glory 71: Chicago
Anissa Meksen vs Tiffany van Soest
Benjamin Adegbuyi vs D’Angelo Marshall

 

 

SATURDAY, NOVEMBER 23
Thailand – Mae Sot
Thai Fight Mae Sot
Welterweight (67 kg) tournament
Petch-Samui
Amir Naseri
Jorge Garcia
Hicham Boulahri

Junior Middleweight (70 kg) tournament
Saenchai
Ali Asghar
Alejandro Amicucci
Tophik Abdullaev

Junior Middleweight (70 kg) tournament
Kitti Sor.Jor.Danrayong
Anton Tolkmit
Meun Sophea
Gabriel Mazzetti

Samingdej vs Mohammed Chenboub
Payak-Samui vs Gladstone Allen
Tha Pyay Nyo vs Veak Bundoeurn
PTT V.Rujirawong vs Hamed Soleimani
Tengnueng vs Shahram Delavar

 

USA – Wintrust Arena, Chicago (FreeSports.tv, UFC Fight Pass, ESPN, inplayer)
Glory 72: Chicago
Petchpanomrung Kiatmookao vs Kevin VanNostrand
Serhiy Adamchuk vs Abraham Vidales
Jady Menezes vs Chommanee Sor Taehiran
Ryot Waller vs Chris Camozzi

 

 

SUNDAY, NOVEMBER 24
Japan – Yokohama Arena,Yokohama
K-1 WORLD GP 2019 JAPAN
Takeru vs Murakoshi Yuta
Kimura Philip Minoru vs Jordan Valdinocci
Jordann Pikeur vs Kondo Kaisei
Hayashi Kenta vs Kaneko Daiki
Kouzi vs Kawahara Seiya
Kido Yasuhiro vs Jinbo Katsuya
Roel Mannaart vs Chris Bradford
Saikyo Haruma vs Arthur Meyer
Egawa Yuki vs Jorge Varela
Anpo Riku vs Jawsuayai Ayothaya

 

France – Bataclan, Paris
Muay Thai Grand Prix 31
Gaetan Dambo vs Ibrahim Kanoute
Jeremy Payet vs Rit Kaewsamrit
Omar Samb vs Keo Rumchong

 




 

 

 

SATURDAY, NOVEMBER 30
New Zealand – The Trusts Arena, Auckland
World Cup
Gregory Tony vs Antonio ‘bigfoot’ Silva WKN

 

Italy – Bologna
Yokkao
Singdam vs Cristian Faustino

 

 

FRIDAY, DECEMBER 6
Indonesia – Axiata Arena, Kuala Lumpur (One App)
ONE: Mark of Greatness
Sam-A Gaiyanghadao vs Wang Junguang
Alaverdi Ramazanov vs Zhang Chenglong

 

 

SATURDAY, DECEMBER 7
China – Shenzhen Bay Sports Center, Shenzhen (FreeSports.tv, UFC Fight Pass, ESPN, inplayer)
Glory 73: Shenzhen
Marat Grigorian vs Elvis Gashi
Josh Jauncey vs Stoyan Koprivlenski
Vlad Tuinov vs Bruno Gazani