BOXING Schedule

boxing-schedule-upcoming-fights-tv

In the “Boxing Schedule” you can find the best upcoming boxing fights scheduled for the weekend and some matches already announced for next months. We update the list of the fights weekly (usually on Thursday) choosing the most important boxing events on TV (Showtime, HBO, ESPN, Sky, BT Sport, BoxNation, DAZN etc) but also the most relevant worldwide matches non-televised in the USA or UK.

We try to list the upcoming boxing fights in chronological order adding some info like the venue, city and country where the event is hosted, the television or where is it possible to watch it and if it is valid for a world title.

 

Boxing Schedule updated on 2019-03-21

 

Check out also the Kickboxing Schedule and the Mma Schedule!

 

BOXING SCHEDULE

THURSDAY, MARCH 21
USA – The Avalon, Hollywood, California (DAZN)
Mercito Gesta vs Juan Antonio Rodriguez
Manuel Avila vs Jose Santos Gonzalez

 

 

FRIDAY, MARCH 22
Belgium – Belleheide Center, Pamel-Roosdaal
Femke Hermans vs Elin Cederroos IBF

 

Spain – Casino Gran Madrid, Torrelodones
Sandor Martin vs Sandro Hernandez

 

Chile – Gran Arena Monticello, San Francisco de Mostazal
Miguel Gonzalez vs Andrew Moloney

 

 

SATURDAY, MARCH 23
Philippines – Resorts World Hotel, Pasay City
Michael Dasmarinas vs Kenny Demecillo
Samuel Salva vs Rene Mark Cuarto
Ronnie Baldonado vs Elias Joaquino

 

Russia – RCC Boxing Academy, Ekaterinburg
Shavkatdzhon Rakhimov vs Rofhiwa Maemu IBO
Aleksei Egorov vs Thomas Oosthuizen
Akzhol Sulaimanbek Uulu vs Pipat Chaiporn

 

Russia – Serpukhov
Fedor Chudinov vs Wuzhati Nuerlang

 

UK – Leicester Arena, Leicester (United Kingdom BT Sport, USA ESPN+)
Sam Bowen vs Jordan McCorry
Nathan Gorman vs Kevin Johnson

 

UK – Copper Box Arena, London (DAZN, Panama Cable Onda Sports)
Charlie Edwards vs Angel Moreno WBC
Joshua Buatsi vs Liam Conroy
Lawrence Okolie vs Wadi Camacho
Lewis Ritson vs German Argentino Benitez
Jason Quigley vs Mathias Eklund

 

Poland – Hala Sportowa im. Olimpijczykow, Lomza
Krzysztof Wlodarczyk vs Alexandru Jur

 

Kenya – Kenyatta International Conference Centre, Nairobi
Fatuma Zarika vs Catherine Phiri WBC
Hassan Mwakinyo vs Sergio Eduardo Gonzalez

 

Canada – Montreal Casino, Montreal
Marie Eve Dicaire vs Lina Tejada IBF

 

Mexico – Gimnasio Municipal “Jose Neri Santos”, Ciudad Juarez (Mexico Televisa)
Miguel Roman vs Ramiro Blanco

 

Mexico – Centro de Espectáculos del Recinto Ferial, Metepec
Julio Cesar Martinez Aguilar vs Andrew Selby

 

USA – The Hangar, Costa Mesa, California (USA ESPN)
Kubrat Pulev vs Bogdan Dinu
Jessie Magdaleno vs Rico Ramos
Maxim Dadashev vs Ricky Sismundo

 

 

SUNDAY, MARCH 24
Greece – Athens
Christina Linardatou vs Kandi Wyatt WBO

 

USA – The Avalon, Hollywood, California
Ali Akhmedov vs Mike Guy
Meiirim Nursultanov vs Luis Hernandez

 

USA – MGM National Harbor, Oxon Hill, Maryland (USA Fox Sports 1)
Lamont Peterson vs Sergey Lipinets
Anthony Peterson vs Argenis Mendez
Sakio Bika vs Lionell Thompson

 

 

WEDNESDAY, MARCH 27
Japan – Korakuen Hall, Tokyo
Hironori Mishiro vs Takuya Watanabe
Kyosuke Sawada vs Keita Nakano

 

 

THURSDAY, MARCH 28
France – Zenith de Lille, Lille (France RMC SPORT)
Mathieu Bauderlique vs Mustafa Chadlioui
Yvan Mendy vs Hakim Ben Ali

 

 

FRIDAY, MARCH 29
Thailand – Chonburi
Wanheng Menayothin vs Tatsuya Fukuhara WBC

 

 

SATURDAY, MARCH 30
England – Liverpool (DAZN, Sky)
Joe Hughes vs Robbie Davies Jr.
Liam Smith vs Sam Eggington

 

USA – Philadelphia (ESPN)
Oleksandr Gvozdyk vs Doudou Ngumbu WBC
Kudratillo Abdukakhorov vs Keita Obara
Ray Robinson vs Egidijus Kavaliauskas

 

USA – Indio, California (DAZN)
Ryan Garcia vs Jose Lopez

 

 




 

 

 

SATURDAY, APRIL 6
Poland – Katowice
Mariusz Wach vs Martin Bakole Ilunga
Robert Parzeczewski vs Dmitrii Chudinov

 

 

FRIDAY, APRIL 12
USA – Los Angeles (ESPN+)
Vasiliy Lomachenko vs Anthony Crolla WBA WBO
Gilberto Ramirez vs TBA
Arnold Barboza Jr vs Mike Alvarado

 

 

SATURDAY, APRIL 13
UK – London (BT Sport)
Billy Joe Saunders vs Shefat Isufi WBO

 

USA – Atlantic City, New Jersey (Showtime)
Claressa Shields vs Christina Hammer IBF WBA WBC WBO

 

Mexico – Monterrey
Jaime Munguia vs TBA WBO

 

USA – Minneapolis, Minnesota (Fox Sports 1)
Peter Quillin vs Caleb Truax
Sergiy Derevyanchenko vs Jack Culcay

 

 

SATURDAY, APRIL 20
USA – New York (ESPN PPV)
Terence Crawford vs Amir Khan WBO
Shakur Stevenson vs Christopher Diaz
Felix Verdejo vs Bryan Vasquez
Carlos Adames vs Frank Galarza
Teofimo Lopez vs TBA

 

USA (Fox)
Danny Garcia vs Adrian Granados

 

 

FRIDAY, APRIL 26
USA – Los Angeles (DAZN)
Srisaket Sor Rungvisai vs Juan Francisco Estrada WBC
Daniel Roman vs TJ Doheny WBA IBF

 

 

SUNDAY, APRIL 27
USA (DAZN)
Kiryl Relikh vs Regis Prograis WBA
Nonito Donaire vs Zolani Tete WBA WBO